Committees

Program Committee

  • Raymond Bisdorff (University of Luxembourg)
  • Sylvain Bouveret (Université Grenoble-Alpes, France)
  • Simina Brânzei (The Hebrew University of Jerusalem, Israel)
  • Robert Bredereck (TU Berlin, Germany, and University of Oxford, UK)
  • Katarína Cechlárová (P.J. Šafárik University, Košice, Slovakia)
  • Jiehua Chen (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
  • Gabrielle Demange (EHESS, Paris School of Economics, France)
  • Paul Goldberg (University of Oxford, UK)
  • Judy Goldsmith (University of Kentucky, Lexington, KY, USA)
  • Edith Hemaspaandra (RIT, Rochester, NY, USA)
  • Sébastien Konieczny (CNRS, CRIL, Université d’Artois, France)
  • Jérôme Lang (LAMSADE, Université Paris-Dauphine, France)
  • Nicholas Mattei (IBM T.J. Watson Research Center, NY, USA)
  • Brice Mayag (LAMSADE, Université Paris-Dauphine, France)
  • Joana Pais Ribeiro (Lisbon School of Economics & Management, Portugal)
  • Hans Peters (Maastricht University, The Netherlands)
  • Gabriella Pigozzi (LAMSADE, Université Paris-Dauphine, France)
  • Eve Ramaekers (Université catholique de Louvain, Louvain-la-Neuve, Belgium)
  • Anja Rey (TU Dortmund, Germany)
  • Federica Ricca (Università di Roma La Sapienza, Italy)
  • Francesca Rossi (IBM T. J. Watson Research Center, NY, USA, and University of Padova, Italy)
  • Jörg Rothe (Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf, Germany, Chair)
  • Ildikó Schlotter (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
  • Claudia Schulz (TU Darmstadt, Germany)
  • Piotr Skowron (University of Oxford, UK, and TU Berlin, Germany)
  • Marija Slavkovik (University of Bergen, Norway)
  • Leon van der Torre (University of Luxembourg)
  • Alexis Tsoukiàs (LAMSADE, Université Paris-Dauphine, France)
  • Brent Venable (Tulane University and IHMC, New Orleans, LA, USA)
  • Angelina Vidali (De Montfort University, Leicester, UK)
  • Toby Walsh (Data61 and University of New South Wales, Sydney, Australia)
  • Gerhard Woeginger (TU Eindhoven, The Netherlands)
  • Stefan Woltran (TU Wien, Austria)
  • Ying Zhu (University of Kentucky, Lexington, KY, USA)

Organizing Committee

  • Raymond Bisdorff (University of Luxembourg, Chair)
  • Brice Mayag (LAMSADE, Université Paris-Dauphine, France)
  • Jörg Rothe (Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf, Germany)
  • Alexis Tsoukiàs (LAMSADE, Université Paris-Dauphine, France)

Doctoral Consortium Committee

  • Nicholas Mattei (IBM T.J. Watson Research Center, NY, USA)
  • Anja Rey (TU Dortmund, Germany, Chair)
  • Jörg Rothe (Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf, Germany)